O BOSÝCH BOTÁCH

Článek povídající od základů toho co to znamená barefoot po nejrůznější konkrétnější problematiky:
Článek povídající od základů toho co to znamená barefoot po nejrůznější konkrétnější problematiky:
- je barefoot vhodné do města?
- barefoot a děti
- cena bosobot a materiály
- jak vybrat bosoboty?
- naučí mě barefooty správně chodit?
CO TO JE BAREFOOT
Barefoot znamená anglicky bosý. Jsou to boty, které nechávají nohu co nejpřirozeněji a simulují chůzi jako naboso, přesto poskytují ochranný a tepelný účel.
Bosé boty jsou takové, které:
- mají tenkou podrážku (ideálně také ohebnou, do 5ti mm)
- nemají podpatek (nemají drop - sklon mezi patou a špičkou)
- nemají podporu klenby
Jaké bosé boty jsou dostupné?
- jsou dostupné boty od těch vyráběných v továrně po ručně šité
- od letních sandálů po chlupaté zimní
- od městských s rovnou podrážkou po trekové se vzorkem

Jaké mohou být mezi bosobotami rozdíly? A co je to minimalistická nebo konvenční bota?
- rozdíl bývá v tuhosti a měkkosti. Seženete boty s tenkou a tužší podrážkou stejně jako s tlustší, ale nádherně měkkou a ohebnou ve všech směrech. Ty tlustší měkké bývají příjemnější začátečníkům nebo do města
- minimalistická bota je taková, která nesplňujě podmínky barefoot, ale má například jen malý podpatek (drop) a relativně tenkou podrážku. Pak jsou boty konvenční, které se často naopak předhánějí co největším boostem, tedy podpatkem/sklonem. No a o botách na podpadtku nemluvě, to je klasika. Nebo třeba pohorky do terénu, které jsou značně tvrdé i těžké.
- Stejně jako mezi konvenčními botami seženete téměř barefooty, tak mezi barefooty najdete kousky, které se již blíží tuhostí nebo váhou konvenčním, resp. minimalistickým botám - především boty do terénu, kde se přece jenom hodí o něco větší pevnost a ochrana nohy. Přesto si barefooty vždy zachovávají, že nemají rozdíl mezi patou a špičkou a bývají stále přece jen mnohem více ohebné, než klasické boty stejné kategorie (tedy třeba barefoot pohorky jsou v porovnání bosých bot sice tuhé, ale v porovnání s klasickou pohorkou je měkká a lehká pohádka). Je dobré vědět, že spousta barefoot botek se ještě hodně rozchodí a podrážka změkne.
CESTA KE ZMĚNĚ
NADPIS TEXTU
Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem ut enim ad minima veniam quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam nisi.
Voluptas nulla pariatur at vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi id est laborum et dolorum fuga et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio nam libero tempore cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus omnis voluptas assumenda est omnis dolor repellendus temporibus autem quibusdam et aut.
CENA
Cena většiny bosobot je dost vysoká. Většinou se pro děti pohybuje kolem od 1000,- pro první krůčky a menší děti do 2500,- pro juniory a u dospělých bývá průměr kolem 3300,-, dražší kousky pořídíte za 4-6 tisíc, ale sežene dnes boty cca od dvou tisíc. Proč mají bosoboty takovéhle ceny?
VELKOVÝROBA A MALOVÝROBA
Barefooty zpravidla nejsou vyráběny v takovém množství třeba Adidasky a není tedy možné velkovýrobou tolik snížit náklady.
UDRŽITELNOST A POUŽITÉ MATERIÁLY
A když už je to velkovýroba, některé firmy se snaží používat materiály z udržitelných zdrojů a vyrábět boty z recyklovaných materiálů, takže investují také do výzkumu jaké materiály použít. Ačkoli na barefootech je sice méně materiálu než na běžných botách, je leckdy potřeba se podívat, co to je za materiál. Aby tenká podrážky vydržela a obstála, potřebuje testování ebo speciální materiál. Zatímco na běžeckých levných botách vám stačí pěna, která se klidně po roce prochodí.
UNIKÁTNOST VÝROBKU
Bosoboty obecně jsou unikátní výrobek, který vyžaduje často speciální materiály na svršek (lehké, prodyšné, měkké) a na podrážku (pevnější, odolné). Snaží se zkombinovat vše do velmi lehké a pohodlné boty, takového obalu na nohu, což není samosebou. Cena někdy odráží samotný fakt placení si za tuto možnost chození v něčem jednoduchém.
RUČNÍ VÝROBA
Spousta firem vyrábí boty ručně. A taková ruční práce zkrátka stojí více peněz.
SERVIS
Jsou firmy, u kterých je vyšší cena odviunta od dobré tváře firmy. Dbají na kvalitu a pokud něco není punktlich nebo se vám na botách něco pokazí, poskytují dobrou péči.
ZA CO SI PLATÍM, CO BOTY POSKYTUJÍ, CO VYDRŽÍ
když jsem začala pracovat s bosobotami, začala jsem se postupně učit jinému přístupu než jsem měla dříve. Dříve jsem měla konzumnější přístup k botám. Když jsem potřebovala, aby do nich neteklo, nastříkala jsem je impregnací, o pohorky jsem se starala krémem na boty. Což je ještě relativně pečující přístup. Pojďme se podívat jak začít přemýšlet o botách trochu jinak, co od nich očekávat a jak se o ně starat.
Prodyšnost, voděodolnost a ponožky:
U barefootů je důlěžité pochopit, že tím, že kladou důraz na přirozené prostředí pro nohy, tak také většinou více dýchají a odvětrávají. Když jsem začala nosit barefooty, na docela dlouhou dobu jsem uplně zapomněla na smrad z bot. Vhodně zvolené boty vůči počasí mi prostě dostatečně větraly a nohy nesmrděly. Akorát když jsem zkoušela nosit barefooty naboso, zjistila jsem že to pro mě není vhodné, zasmrádly pak velmi rychle. Některým lidem se ale potí noha mnohem méně a tak je pro někoho možné nosit boty naboso. Většina ale nosí ponožky. V každém materiálu se potí noha jinak - je dobré si to uvědomovat a poskytnout vašim nohám dobré prostředí. I když máte dresscode do práce, leckdy se s tím dá leccos dělat, mít třeba v práci lehčí a prodyšnější boty na přezutí atd.
Navazuji na předchozí téma: jelikož jsou často boty spíše prodyšné, méně často najdete boty voděodolné. Taková bota mnohem více zavírá vnitřní prostředí kolem nohy. Krom toho, že membrány jako gore-tex také nemusí být (kvůli mikroplastům) ideální pro přírodu. Je dobré pochopit, že barefoot není totéž co klasické boty a nelze od nich očekávat uplně stejné parametry. Zvykla jsem si na to, že proto, abych měla pro nohu dobré prostředí, tak se vyhýbám loužím a koukám i v přírodě kam šlapu. Ve valné většině vám v české přírodě pro lehčí výlety stačí obyčejné kecky a i s prodyšnými síťovkami se vyhnete rizikovým místům - krom toho mnohem méně prší. A když už potřebujete něco bytelnějšího, pár kousků se najde. Je škoda kvůli obavě kupovat příliš zavřené, pevné nebo bytelné boty, protože většině lidem valnou většinu sezony stačí obyčejné prodyšné kecky. Podobně je tomu do města v zimě - teď často stačí celoročky, kotníkové boty, lehké a méně omezující. V kombinaci s teplou merino ponožkou, která je měkká a nijak neomezuje pohyb nohy je to ideální. (Nemluvím teď o městěch v horác, kde je sníh. Jiná situace může být když z nějakého důvodu chcete bez větších ohledů chodit kamkoli - třeba s dětmi nebo se psem). Klima se mění, chodníky se často čistí a břečce se dá vyhnout.
Materiály
Na bosoboty jsou často používané materiály, které splňují nějaké nadstandardní ekologické normy. Materiály recyklované anebo recyklovatelné
- Materiály co nejvíce prodyšné - aby poskytovaly nohám co nejlepší klima
- Často se setkáte také s použitím "prémiové kůže" - hledají se kůže, které jsou jemné a ohebné, přizpůsobivé noze, nikoliv tuhé
- Kůže jsou často barvené bez použití chromu, u takových se nedá očekávat taková barvostálost jako u kůží chromovaných, ale jsou o hodně lepší pro zdraví nás i planety
- Lepidla jsou mnohdy používaná bez rozpouštědel anebo "veganská"
- Podrážky jsou u některých firem patentované nebo ze speciální hmoty opět buď z hlediska recyklovatelnosti anebo kvůli výdrži - materiály oděru a propíchnutí odolné. Je poměrně časté, že třeba u českých firem kterých není málo jsou používané podrážky lepené - běžné obuvnické plotny, které nejsou z žádných speciálně vyvíjených hmot - nicméně se na druhou stranu jedná zpravidla o boty vyráběné ručně (kdybychom se dívali z hlediska ceny).
Vyšší cena = vyšší kvalita - automatické očekávání?
Často mají lidé v hlavě spojeno, že vyšší cena znamená vyšší kvalita. Jak jsem uvedla výše, důvody pro vysoké ceny jsou často docela odlišné. Ano, jsou firmy, kde tohle platí, jsou firmy, které za vyšší cenu poskytují skvělý reklamační servis a platíte si právě za jednání firmy, ale jsou firmy, kde vysoká cena je odvinutá třeba od práce s patentovanými materiály a vývojem v používání ekologických a recyklovaných materiálů, zatímco v otázce kvality nebo kladného řízení v reklamacích už to poněkud pokulhává. U barefootu tedy neplatí automaticky rovnítko, že "vyšší cena = vyšší kvalita". Je zajímavé nahlédnout, že tohle očekávání je nějaký automatismus v našich hlavách nejspíš i historicky daný, který je ve společnosti zafixovaný. Cena barefootů je u každé firmy často kombinací různých faktorů, které se většinou dají vysledovat. Někdy je samozřejmě do celého guláše ceny přidáno i koření businessu a možnosti přivydělat si na něčem speciálním a unikátním.
U bosobot platíte často za to, že to je něco speciálního, vyvinutého, vyvíjeného, vyráběného v malých množstvím pro menší trh, vyráběného ručně atd. Platíte si za to, že MŮŽETE CHODIT V BOSOBOTÁCH, které by bez těchto firem vůbec jinak neexistovaly a mohli byste si je šít sami doma nebo chodit v klasických botách. A neznamená to, že když jsou drahé, vydrží vám o x let déle, než klasické boty. Někdy to tak je, někdy to je naopak. Například: zatímco klasické pohorky taháte třeba dvacet let, barefootové pohorky - které vám většinou také vydrží klidně šest osm let, jsou ale třeba vyráběné z jemnější kůž epro větší měkkost a jemný pocit na noze - jako byste boty ani necítili. Nedá se tedy očekávat, že vydrží dvacet třicet let, jak jsou někteří lidé u bot zvyklí. Platíte si zde edy mimo jiné za "bosý bocit".
Trvanlivost - jak dlouho vydrží, očekávání od bot
Pak je spousta lidí, kteří tahají boty celou sezonu všude a pak se diví, že se jim někde začala trhat síťovina v namáhaných místech nebo mají obroušenou podrážku zespodu. A někteří lidé mají prostě jiná očekávání nebo třeba neznají důvody vyšší ceny a důvod k reklamaci má kořen pak úplně jinde, třeba i v očekávání, že mi něco - bota - bude sloužit bez ohledu na to, jestli se o ni starám nebo ne. Čímž nechci takové lidi hanět, když se na to podíváme z širšího pohledu, dnešní konzumní přístup společnosti, velkovýroba v Číně a podobné věci nám zkrátka zdravý náhlad a selský rozum dost zastírají. Cestou ven je tedy širší pochopení problematiky nebo očekávání a nabídky toho, co marefooty pokytují.
Od bosobot nejde čekat zázraky. Reklamční řízení se vztahuje pouze na výrobní vady. A když například chodíte více po patách a obrousíte si paty zatímco zbytek podrážky zůstane nepoškozený, není to bohužel výrobní vada a je to mechanické opotřebení dáno individuálním způsobem chůze. A pokud přece jenom chodíte asymetricky nebo třeba máte vyšší váhu a víte, že jakékoli boty zničíte hned, je možné vybrat značky s trvanlivější podrážkou anebo takovou, která se dá vyměnit a podlepit znovu.
Boty nejsou dělané na to, aby se v nich chodilo všude a pořád. Už jenom tím, že chozením a pobytem nohy trochu provlhnou, tak to namáhá materiál i přítomností nečistot a bakterií. Pokud to tak máte, že nosíte prostě jedny boty pořád, není divu, že vydrží méně, jen je potřeba s tím počítat ;-)
Z mé zkušenosti bosoboty vydrží rok a půl (hodně používané kousky) až čtyři až šest let (trvanlivější často používané kousky anebo střídané a opečované kousky). Často vydrží i déle, ale už z nich třeba nějaká ta nitka leze nebo mají horší zjev nebo vlastnosti než když byly nové nebo už je potřeba je třeba někde zalepit atd. Pakliže vydrží dobu kratší (rok, půl roku) je to většinou u lidí, kteří používají boty opravdu hodně nebo nějak specializovaně (hodně intenzivní sport) nebo to není dobře provedený kus a zpravidla se to dá vyjednat s výrobcem.
A kde je rovnováha? Pozor ale na situace, kdy se podrážka opotřebuje třeba už za pouhé dva týdny. Tam pak opravdu může být výrobní vada - když například firma při testování a zkošuení prostě sáhne vedle. Je zcela na místě se obrátit na prodejce. I takové situace se v barefootovém světě dějí, že firmy v rámci zkoušení a inovace prostě občas udělají nějakou blbost a potřebují se poučit z chyby.
Přístup v reklamacích: většinou se nedá očekávat, že rovnou dostanete vrácené peníze. Firmy a obchodníci se snaží prvně zboží opravit, přece jenom jde tady také o spotřebu a ekologii. Pokud je to nemožné, volí se zpravidla cesta výměny zboží - jednou jste si zboží zakoupili a tak je vaše. Výměna potom ale není totéž co zakoupení nového zboží, jedná se "způsob vyřízení reklamace".
BAREFOOT VE MĚSTĚ
Tvrdý povrch není sám o sobě překážkou. Naše noha je schopná takový terén odpružit, ale chce to věnovat pozornost svému tělu. Je na to dostatečně trénované? A jak chodíme? Tvrdě nebo měkkce? Přes patu nebo přes celé chodidlo?
Ano - tvrdý povrch není přirozený a může být mnohem pohodlnější nosit barefooty jen do přírody, kde různorodý terén pomůže při došlapu i při trénování malých svalů nohy.
Obecně lze při chození v barefootech doporučit - choďte v nich jenom tolik, kolik cítíte, že je pro vaše tělo dobré. V bosobotách používáte totiž svaly nohou mnohem více a mohou se unavit. Někdy můžete cítit, že bolest je jen jako namožené svaly, je to logické, znáte její zdroj a tak to není naškodu. Ale pozor na přemožení nebo na špatné návyky v chůzi.
Chodit by se určitě nemělo přes patu, natož na ni tvrdě dopadat. A to v žádných botách. Možná proto vznikly boty s odpružením, ale leckdy to zanemná: tím hůř - protože nám zastřou dojmy, cítíme chůzi jako měkkou ale přitom stejně chodíme přes patu, což není dobře. Podpatky k tomu svádí. První nárazy ze země jdou tedy rovnou do vyšších částí těla a do páteře, zatímco spoustu tlumení nárazů by mohlo zpracovat chodidlo, kdybychom došlapovali na celé chodidlo. Také je dobré, aby celkově noha dopadala pod těžištěm těla, nikoliv před tělem, což umocňuje náraz těla o povrch.
U sportu je to vůbec jinak - u extrémnějšího pohybu je vhodné vzít si adekvátní obutí - pokud není noha trénovaná na maraton naboso, přece jen je důlěžité zvolit třeba minimalistické boty nebo běžecké, na které jste zvyklí. A přecházet na barefoot postupně. Nebo když jdete s těžkým batohem vícedenní trek v horách a noha ještě není zvyklá, posílená a trénovaná, barefootové pohorky by vám mohly více uškodit než pomoci.
BAREFOOT ZAČÁTKY
Co je dobré vědět předtím, než začnete v bosobotách chodit?
- může se vám zvětšit noha (pokud nebyla noha zvyklá se hýbat, začíná se postupně přesvalovat nebo třeba povolí. v menšině případů se zvedne plochá klenba a noha se změnší, většinou se tak o jedno číslo zvětší v průběhu půl roku až dvou.)
- můžete začít odmítat klasické boty a nebudete se chtít vrátit do těch těžkých, tuhých a úzkých bot, které jste nosili doposud
Zima nebo léto? Začít se dá kdykoli. V léte máte výhodu, že se dá jednoduše začít se sandálkama a přirozeně to k tomu táhne. V zimě zase bývají boty pevnější a mají tlustší podrážku kvůli izolaci, takže přechod není tak radikální. Někdo volí léto i kvůli financím - v sandálkách si to vyzkoušíte levněji než v zimních botách. Ideální je také střed - investovat do jedněch univerzálních kecek resp. do toho co využijete nejčasteji a tak se s bosobotami sžít skrze jeden univerzální kousek.
PRVNÍ VÝBĚR
- vybírejte s nadměrkem alespoň půl centimetru (nadměrek je volné místo před prstama). U měkkých (textilních) bot to není potřeba hrotit, u tužších bot, trekových atp. je dobré dát nadměrek klidně i centimetr
- obecně lze doporučit vybrat boty spíše s měkkou a tlustší podrážkou (třeba 4-5 mm) než tenkou a tuhou. Některé firmy nabízejí střed, ten je také dobrou volbou. Měkká a tlustší podrážka vás bude šetřit, ale také vám tím pádem méně pomůže v nácviku správné chůze
NAUČÍ MĚ BAREFOOTY SPRÁVNĚ CHODIT?
Většinou je potřeba se na chůzi více nebo méně zaměřit, aby pro vás bylo chození příjemné a neublížili jste si.
Existuje spousta lekcí o přirozeném pohybu, které mohou být ideální cestou jak se dozvědět více a propojit se se svým tělem. Někdo třeba dělá jógu, která pomáhá propojení s tělem nebo si intuitivně poradí. Je zajímavé si uvědomit - kde máte váhu? Odrážíte se prsty do dalšího kroku? Dopadáte na nohu pod tělem nebo před tělem? Spěcháte dlouhými kroky vpřed?
Zkuste si malé cvičení - zacpěte si uši a jděte. Každý náraz slyšíte mnohem výrazněji. Zkuste jít tak, aby dopady byly měkké.